Dom i ogród – jakie rośliny będą najlepsze na balkonie? - Poradnik

Wybór odpowiednich gatunków zależy od kilku czynników, takich jak ekspozycja na słońce, wilgotność powietrza czy warunki klimatyczne w twoim regionie Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rośliny, warto wiedzieć, jakie gatunki najczęściej sadzi się na balkonach

Dom i ogród

Jakie rośliny wybrać na balkon w naszym domu i ogrodzie?

Jeśli chcesz stworzyć przyjemne miejsce na swoim balkonie, warto zastanowić się, jakie rośliny będą najlepsze. Wybór odpowiednich gatunków zależy od kilku czynników, takich jak ekspozycja na słońce, wilgotność powietrza czy warunki klimatyczne w twoim regionie. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rośliny, warto wiedzieć, jakie gatunki najczęściej sadzi się na balkonach.

Najprostszym wyborem są kwiaty jednoroczne, które najczęściej sadzi się w donicach. Do najpopularniejszych należą petunie, pelargonie, begonie czy surfinie. Ich ogromnym atutem jest długi czas kwitnienia i szeroka gama kolorów. Często są też trudne do zniszczenia, co czyni je łatwym wyborem, szczególnie dla początkujących ogrodników.

Jakie gatunki roślin dobrze czują się na balkonie o ekspozycji południowo-zachodniej?

Balkony o ekspozycji południowo-zachodniej narażone są na dużą ilość słońca, co może stanowić pewien problem dla niektórych gatunków roślin. Dobrym wyborem w takiej sytuacji są niektóre zioła i warzywa, takie jak bazylia, oregano, pomidory czy papryka. Właściwie dobrana gleba i systematyczne podlewanie pozwolą na uzyskanie dobrych plonów. Bardzo dobrze na ekspozycji południowo-zachodniej radzą sobie też sukulenty, które nie potrzebują zbyt częstego podlewania i dobrze znoszą bezpośrednie nasłonecznienie, takie jak kaktusy, aloes czy agawy.

Jakie rośliny warto posadzić na balkonie przy niewielkiej ilości światła?

Balkony, które nie mają bezpośredniego dostępu do słońca, stanowią nie lada wyzwanie dla ogrodników. W takim przypadku najlepiej postawić na rośliny cieniolubne, które dobrze czują się w niskim świetle. Do takich roślin zaliczamy m.in. paprocie, begonie, fiołki afrykańskie czy storczyki. Warto pamiętać, że te gatunki wymagają odpowiedniego nawodnienia i regularnego nawożenia, aby dobrze się rozwijać.

Podsumowując, wybierając rośliny na balkon, warto zwrócić uwagę na ich wymagania dotyczące podlewania, ekspozycji na słońce i warunki klimatyczne. Dobrze dobrane gatunki pozwolą nam na stworzenie przytulnego kącika na naszym balkonie, gdzie będzie można odpocząć po ciężkim dniu w pracy.


https://domowo.org.pl/